Volný testosteron (vypočtený)

Testosteron je steroidní hormon (androgen) tvořený ve varlatech. Jeho produkce je stimulována a kontrolována luteinizačním hormonem (LH), který je produkován hypofýzou. U mužů testosteron stimuluje rozvoj sekundárních pohlavních znaků včetně zvětšení penisu, tvorby tělesného ochlupení, růstu svalů a zabarvení hlasu. Je přítomen ve velkém množství u mužů v průběhu puberty. U mužů v dospělosti reguluje sexuální aktivitu a tvorbu svalové hmoty. Testosteron je také produkován nadledvinami, jak u mužů, tak u žen, a v malém množství vaječníky (u žen). Testosteron je u žen přeměňován na hlavní ženský pohlavní hormon estradiol.

Časté otázky

1. Jestliže mám nízkou hladinu testosteronu, pomůže mi dodatečné užívání testosteronu?

Možná. Dodávat testosteron, ať již formou náplastí nebo injekčně, může hladinu testosteronu zvýšit, což může pomoci zamezit projevu některých příznaků, a podávání testosteronu zároveň funguje jako prevence úbytku svalové a kostní hmoty, které u mužů nastávají s přibývajícím věkem. Není to však jednoznačně prokázáno a navíc existuje obava, že tato forma terapie (suplementace testosteronu) může představovat zvýšené riziko rakoviny prostaty. Důvodem je skutečnost, že rakovinové bujení je podporováno androgeny, tedy i testosteronem. Kromě toho muži s poruchami erekce mohou mít sice nízkou hladinu testosteronu, ale v mnoha případech podávání testosteronu problémy nevyřeší. Proto konzultujte se svým lékařem, zda je tato terapie pro vás vhodná.

2. Jsem žena, proč tedy potřebuji vyšetřit testosteron?

Ženské tělo také produkuje testosteron, ale v malém množství. Je to nutné pro udržení hormonální rovnováhy a proto, aby ženské tělo fungovalo normálně. Jestliže tělo produkuje příliš testosteronu, může se to projevit výraznějším tělesným ochlupením než je běžné, nepravidelným menstruačním cyklem nebo úplným vymizením menstruace, popř. neplodností. Vyšetření pomůže lékaři určit, co je příčinou vašich potíží.

3. Je tělesné ochlupení přímo úměrné množství testosteronu v mém těle?

Některé studie prokázaly přiměřený vztah hladiny testosteronu k množství tělesného ochlupení. V různých částech těla je růst chlupů regulován testosteronem. U některých mužů proto testosteron způsobuje růst chlupů na břiše a zádech, a naopak růst vlasů je potlačen, což vede ke vzniku pleše. Genetická výbava jedince ovlivňuje expresi enzymu 5-alfa-reduktázy, která přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron, látku ovlivňující růst vlasů. Plešatost nebo tendence k vypadávání vlasů je tedy dědičný znak. Léky s obsahem finasteridu (Penester) inhibují aktivitu 5-alfa-reduktázy a mohou u některých mužů zabránit vypadávání vlasů.

4. Co znamená volný a biologicky dostupný testosteron?

Testosteron je přítomný v krvi ve dvou formách, volné, která činí 2-3% a vázané-na albumin (sérový protein) nebo na specifický vazebný protein nazývaný globulin vázající pohlavní steroidy (SSBG) nebo globulin vázající pohlavní hormony (SHBG). Vazba testosteronu na albumin není příliš pevná a snadno se štěpí. Termín biologicky dostupný testosteron (BAT) se vztahuje k množství volného testosteronu plus testosteronu navázaného na albumin. Případně je to frakce cirkulujícího testosteronu, která rychle vstupuje do buněk a její stanovení lépe vystihuje biologickou účinnost testosteronu než prosté stanovení celkového testosteronu. Kolísající hladiny SSBG mohou vést k nesprávnému stanovení BAT. Snížení hladiny SSBG lze pozorovat u obezity, hypotyreózy, při užívání androgenů a u nefrotického syndromu. Zvýšené hladiny se vyskytují u cirhózy, hypertyreózy a při užívání estrogenů. V těchto situacích je na místě stanovovat volný testosteron, ačkoliv technicky je těžké docílit přesného stanovení.

Zdroj citace: www.labtestsonline.cz/testosteron.html