Krvetvorba

Krvetvorba

Základní popis

Jste unavení, často nemocní, míváte nepříjemné pocity v břiše a zažívací potíže či svědění celého těla? I takto může nemocná krev volat SOS. Častá je nerovnováha železa. V důsledku poruch rovnováhy v množství krevních složek vznikají myeloproliferativní onemocnění. Mohou za to kmenové buňky krvetvorby z kostní dřeně. Ty tvoří červené a bílé krvinky i krevní destičky. U poruchy začnou buňky nadměrně produkovat některou z krevních složek. Onemocnění odhalíme krevním obrazem či vyšetřením kostní dřeně. Nejčastějšími chorobami jsou anémie, pravá polycytémie, esenciální trombocytémie, primární myelofibróza a chronická myeloidní leukémie.

Kdy je test vyžádován?

Vyšetření je vhodné pro muže i ženy při častých onemocněních. Leukocyty (bílé krvinky) jsou při infekčních chorobách, zánětech nebo závažných procesech v kostní dřeni často zvýšené. Kontrola stavu železa je velmi podstatná, bez něj se neobejdeme – je důležité např. pro dýchání, zásobování buněk kyslíkem i svalovou práci. Jeho zvýšená akumulace může být naopak příznakem vážných chorob např. jaterní choroby, infekční choroby, nádorové onemocnění i Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba. Krevní elementy dělíme na bílé krvinky – leukocyty, červené krvinky – erytrocyty a destičky – trombocyty. Bíle krvinky se podílí na obranyschopnosti organismu, červené s hemohlobinem jsou důležité pro přenos kyslíku a destičky zajišťují proces srážení krve. Při podezření na špatnou srážlivost krve potřebujeme nutně znát počet krevních destiček a jejich další funkce.
Nejčastějším důvodem k vyšetření krevního obrazu je chudokrevnost neboli anémie, která se projeví až u 30% světové populace. Je typická snížením červených krvinek a hemoglobinu. Charakterizuje se slabostí, únavností, dušností nebo závratěmi. Obvyklá je bledost kůže a sliznic.

Krevní obraz je základní hematologické vyšetření krve. Zahrnuje stanovení krvinek (elementů) a krevního barviva (hemoglobinu). První příčinou anémie a dalších onemocnění krvetvorby je porucha samotné tvorby červených krvinek. K té může dojít, pokud nemá vyvíjející se krvinka dostatek železa, vitamínu B12 či kyseliny listové. Červené krvinky vznikají v kostní dřeni, může tak být jejich vývoj utlačován nádorovými buňkami kostní dřeně např. při leukémii.

Přehled všech vyšetření v této kategorii