Ledviny

Ledviny

Základní popis

Ledviny plní v organismu velmi důležité funkce. Zejména odstraňují z těla některé zplodiny látkové přeměny. Pokud je funkce ledvin dlouhodobě snížená, mluvíme o chronické nedostatečnosti. Ta může přejít až do stadia chronického selhání funkce ledvin! Pak je nezbytně nutné zahájit léčbu některou z forem náhrady funkce ledvin. Nejčastěji je to dialýza nebo transplantace.

Kdy je test vyžádován?

Správná funkce ledvin je velmi zásadní, a proto je test požadován rutinně jako součást komplexního vyšetření. Dále v případě, že má lékař podezření na porušenou funkci ledvin, nebo když jste akutně či chronicky nemocný s potížemi, které by mohly zasáhnout Vaše ledviny. V případě, kdy je akutní nemoc způsobena špatnou funkcí ledvin, jsou testy samozřejmostí. Další skupinou, kde by měl být test funkce ledvin samozřejmostí, jsou sportovci a kulturisti. Při sportu a budování svalové hmoty jsou často nevhodně úžívány doplňky stravy nebo jejich neúměrné množství. Rozbory slouží také k monitorování léčby při onemocnění ledvin nebo k ověření funkce ledvin při léčbě určitými léky. Poškození funkce ledvin v dospělém věku může vzniknout z různých onemocnění. Ne vždy však tato onemocnění musí k poškození vést. Nejčastěji se jedná o cukrovku (diabetes mellitus), vysoký krevní tlak a skleróza tepen (ischemická choroba ledvin), záněty ledvin neinfekčního původu, infekce vývodných močových cest, dědičná onemocnění ledvin (polycystické ledviny), dlouhodobé užívání léků na bolest, analgetik a nevhodných potravinových doplňků.

Nejčastější příznaky poruchy funkce ledvin: zadržování vody v těle (otoky obličeje, očních víček, bérců), bolest v bederní části, která je často provázena teplotou nebo změnou barvy moči (infekce, kameny, prasklá cysta), tvorba pěny v moči (může být důsledkem vylučování bílkoviny do moči), tmavá moč (červenohnědá, červená, růžová), příliš velké množství moči (hlavně v noci) nebo naopak příliš malé množství moči (méně než půl litru za den značí těžké poškození funkce ledvin), svalová slabost, ztráta chuti k jídlu, svalové křeče, změna barvy kůže.