Lipidy

Lipidy

Základní popis

Dopřáváte si pochutin a složení svého jídelníčku tolik neřešíte? Při pohledu do zrcadla si možná říkáte, že postava je v normálu a žádné zdravotní komplikace nehrozí. Častý omyl! Vaše tělo se může potýkat s vysokou hladinou cholesterolu a bojovat s rizikem infarktu myokardu i jiných cévních a srdečních chorob. Lipidy jsou tuky a příbuzné látky zahrnující oleje, vosky, steroidy a triacylglyceroly. Lipidy se v těle snadno uskladňují a triacylglyceroly jsou zásobou energie. Podílí se na mnohých biologických funkcích – stavba buněk, ochrana orgánů před organismy a ztrátou tělesné teploty, vstřebávání vitamínů a tvorba hormonů. Tuky jsou nezbytnou součástí stravy, musíme však rozlišovat potřebné a škodlivé, přičemž podstatné je jejich přijímané množství a co zanechají v našem organismu.

Kdy je test vyžadován?

Tento test se týká nás všech! Vysoké hladiny cholesterolu, který se v našem těle ukládá z přijímané potravy, mohou být životu nebezpečné neboť způsobují kardiovaskulární onemocnění. U dospělých osob se test provádí preventivně, dle doporučení, jednou za pět let. Jestliže je testovaný již léčen s vysokým cholesterolem či nadváhou, je vyšetření potřebné ve vyšší frekvenci a slouží ke stanovení účinnosti dané léčby či diety a zda se podařilo snížit riziko onemocnění. Cílem rozborů je ochránit pacienta před rizikem vzniku srdeční choroby v důsledku vysokého cholesterolu v krvi a nevyváženosti dalších látek. Testy vyhodnotí cholesterol, který má nezbytnou funkci v lidském těle – vytváří buněčné membrány v orgánech a tkáních těla. Dále je důležitý při vytváření hormonů, ovlivňujících tělesný vývoj, růst i reprodukci a podílí na tvorbě žlučových kyselin potřebných k absorpci živin. Malé množství koluje v krvi v podobě složených částic zvaných lipoproteiny. Lipoproteiny obsahují částice, které buď odvádí přebytečný cholesterol k další spotřebě (tzv. dobrý cholesterol) nebo ho ukládají do tkání a orgánů (tzv. špatný cholesterol). Testy stanovují hladiny celkového cholesterolu, dobrého (potřebného) a špatného (uloženého).

Hladina cholesterolu by měla být měřena i u zdravých osob. Krevní cholesterol kolísá dle aktuálního zdravotního stavu jedince. Je výrazně snížen při nemoci, krátce po srdečním infarktu a v období nadměrného stresu (např. úraz, operace).
Po skončení nemoci vyčkejte s měřením hladiny cholesterolu alespoň 6 týdnů.