Mužnost

Mužnost

Základní popis

Týká se to i Vás? Nízké libido, pokles tělesné síly a energie nejen při sportu, poruchy erekce. Další možnou skupinou potíží z nedostatku testosteronu jsou potíže neuromuskulární např. úbytek svalové hmoty, osteoporóza neboli řídnutí kostí i centrální ukládání tuků tzv. „pivní břicho“. Pravděpodobně se jedná o špatné hodnoty množství testosteronu v mužském organismu. Předcházejte závažným zdravotním problémům a zaměřte se na své mužství detailně.

Kdy je test vyžádován?

V případě opožděného nástupu puberty nebo zpomaleného vývoje u chlapců. Zpoždění může spočívat v nedostatečné produkci testosteronu varlaty nebo v nedostatečné produkci LH hypofýzou. Vyšetření může být požadováno naopak u mladých chlapců, kde nastává puberta předčasně a je provázena typickými sekundárními pohlavními znaky např. zvětšení penisu, nárůst svalové hmoty a výrazné tělesné ochlupení. Případy předčasné puberty z důvodu zvýšené hladiny testosteronu jsou bohužel často provázeny různými tumory a kongenitální hyperplazií nadledvin.
U dospělých mužů je vyšetření požadováno při podezření na neplodnost, snížené sexuální aktivitě nebo při poruchách erekce. U všech těchto příznaků je přítomna nízká hladina testosteronu. Testosteron má velký význam při sportech a hlavně v kulturistice a oblastech budování svalů. Testosteron patří do skupiny anabolicko („budujících“)-androgenních steroidů. Tedy z látek jednoduchých se v organismu vytváří látky složitější. Konkrétně testosteron zásadně ovlivňuje tvorbu bílkovin z aminokyselin ve svalové buňce, takzvanou proteosyntézu.

Nedostatek testosteronu i jeho nadmíra souvisí s množstvím závažných problémů v psychickém i fyzickém zdraví muže. Hlídání hladiny testosteronu je velmi důležité také u sportovců.