Mužská plodnost

Mužská plodnost

Základní popis

Kdy je správný čas řešit možné příčiny neschopnosti dosáhnout početí? Jestliže se o početí snažíte v průběhu jednoho roku bezúspěšně, je vhodné se možnými příčinami zabývat. Mnoho poruch mužské plodnosti lze řešit, je však velmi důležitá prevence a včasnost léčby. Mnoho problémů s početím je zapříčiněno životním stylem, nadváhou, stresem nebo užívanými léky. Často se ale jedná o závažnější příčiny genetického původu nebo spojení s jiným onemocněním.

Kdy je test vyžádován?

Jestliže se o početí snažíte v průběhu jednoho roku bezúspěšně, je vhodné řešit možné příčiny. Testování plodnosti nemusí být výhradně odůvodněno problémem s početím. Prověřit svou plodnost byste měli, jestliže trpíte cukrovkou, poruchami metabolismu tuků a vysokým tlakem. Pokud jste prodělali záněty močopohlavního systému, nádorové onemocnění, torzi varlete a hormonální, genetická a imunologická onemocnění, je důvod k otestování velmi pádný. Mnoho mužů se potýká s problémy s erekcí nebo naopak předčasnou ejakulací, což může být významně způsobeno hladinou hormonu testosteronu. Často se test plodnosti provádí při zjištění vrozené vady jako je porucha sestupu varlat a další anatomické odchylky, které se mohou projevit již u chlapců a dospívajících mužů. Při řešení neschopnosti početí potomka je vhodné zároveň gynekologické vyšetření plodnosti partnerky.

Mnohdy může za problémy s plodností špatný životní styl – nadváha, kouření, užívané léky, míra stresu, užívání nevhodných potravinových doplňků nebo jejich množství a přílišná fyzická zátěž na organismus muže.