Štítná žláza

Štítná žláza

Základní popis

Únava, špatná koncentrace, prudké úbytky váhy, pocení, neklid i problémy se spánkem nebo psychická podrážděnost. Poznáváte se v tom? U podezření na poruchu funkce štítné žlázy stanoví základní laboratorní vyšetření množství tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) v krvi.

Kdy je test vyžádován?

Štítná žláza je malá a nenápadná žláza s neobyčejně důležitou úlohou při řízení tělesného metabolismu. To znamená, že řídí způsob, jak organismus zužitkovává energii. Slouží k tomu hormony, které štítná žláza vytváří – tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3). Ty jsou krevním oběhem roznášeny a určují, jak rychle mají buňky vstřebávat energii a vytvářet bílkoviny. Štítná žláza tvoří také kalcitonin – hormon napomáhající řízení krevních hladin kalcia tím, že brzdí uvolňování kalcia z kostí a zvyšuje vylučování ledvinami. Nevyrovnané změny v sekreci hormonů štítné žlázy vedou k onemocnění organismu.

Komplex testů nebo jeden z nich může být potřebný při příznacích nesprávné funkce štítné žlázy. Ty mohou být nenápadné a občas se tváří jen jako následky stresu nebo únavy. U zvýšené funkce (hypertyreóze) příznaky nepřehlédnete již během několika měsíců. Zejména se jedná o pocení, třes rukou, bušení srdce, padání vlasů, vystoupnutí očí, prudké úbytky na váze. Snížená funkce (hypotyreóza) je patrně znatelná až v pozdějším stádiu, které se obtížně léčí. V počáteční fázi onemocnění jsou nutné laboratorní testy. Můžete pociťovat únavu, svalovou slabost, nevýkonnost, padání oslabených vlasů, suchou kůži nebo časté zácpy. Oba případy nesprávné funkce štítné žlázy mají významné následky na zdraví člověka. Nerovnováhu tvorby hormonů odhalí lékař pomocí rozborů krve, které se často provádí opakovaně.

Včasné rozpoznání hypotyreózy je důležité kvůli spojení s dalšími chorobami, které mají autoimunitní podklad. Mezi nejčastější spojení patří diabetes mellitus 1. typu, tedy cukrovka vyskytující se v mladším věku a od počátku vyžadující léčbu insulinem.